Pilíře zdraví

Na potkání si přejeme pevné zdraví. Pokud má být něco pevné a stabilní, musí to mít pevné základy. Základy zdraví mají také své pevné základy, a ty stojí na důležitých pilířích. Tyto pilíře musíme budovat v každé oblasti, která ovlivňuje fungování našeho těla. Odborníci tvrdí, že každý řetěz je tak pevný, jak je pevný jeho nejslabší článek. Toto tvrzení ještě nikdo nevyvrátil a je platné. To samé platí o pilířích každé stavby. Podceníme-li jeden z pilířů, hroutí se v určitém okamžiku zátěže celá stavba. Zdraví má stejné zákonitosti, problém je, že řadu pilířů podceňujeme, nebo tvrdíme, že neexistují. Výsledek nám sdělují v ordinacích…

Pilíře, které nás nejvíce ovlivňují:

  • Myšlení
  • Prostředí  
  • Voda
  • Strava

Myšlení – Asi nejpodceňovanější pilíř, který přímo ovlivňuje kvalitu dalších pilířů, jelikož pokud není na výstupu mysli dostatečný zájem o jakékoliv téma, tak to téma neřešíme. Mysl také atakuje náš známý ze stromu poznání – had našeptávač.  Jeho chlácholení nás uklidňuje - „ zdraví mi hlídá lékař, stát, EU, maminka, osobní šamanka, chytrý mobil, zaručené rady kamarádek a kamarádů, a široká škála dalších omluv a přesvědčení“!

Pravda je taková, že nikdo za nás nic neudělá.  Lékař se nestará o zdraví, ale o nemoc, zdraví nemá bodové ohodnocení, tudíž není na pořadu dne.  Stát je jen slovo, za které se schovávají úředníci a politici, a upřímně, kdo z nich zaklepal u Vašich dveří a projevil nezjištně zájem o Vaše zdraví?  EU schvaluje zákony, které omezují přírodní postupy léčby a propagaci technik, kterými se lidstvo léčilo tisíce let, a to bez vedlejších účinků. Co nezprzní dostatečně unie, dotáhnou k dokonalosti naši zákonodárci, jejichž erudovanost lze sledovat na ČT v přenosech z parlamentu. Maminky se sice snaží, ale které dítě, od puberty výše, akceptuje dobrou radu? A nové technické vymoženosti jsou jen pomůcky, které umožňují monitorovat některé parametry našeho zdraví, ale, až na vyjímky, zdraví neovlivňují.  

Myšlení je také řídící jednotkou tématiky zvané psychosomatika. Rozklíčování tohoto slova znamená, že psychické rozpoložení přímo ovlivňuje fyziologické funkce našeho těla. Náš psychický stav je velice citlivým řídícím orgánem všech metabolických procesů, ale málokdo si to plně uvědomuje, přesto, že každý, kdo se o tématiku zdraví jen trochu zajímá, ví, že když se usmějeme, tvoří naše hormonální systémy „hormony štěstí“, když máme stres, tvoří se „stresové hormony“. Záměrně užívám zjednodušené laické označení, jelikož tento web není odbornou publikací, ale osvěta pro laickou veřejnost. Důležitý je faktor, že výše uvedené hormony jsou řídící složkou metabolismu jednotlivých buněk, to znamená, že určují vývoj buňky, zda bude zdravá, nebo nemocná. Takže pozitivní myšlení není, jak si jej představuje řada lidí, cituji „nebudu se tlemit jak hepi Američan“, ale postoj k sobě, a k tomu, co nás každý den potkává. Buď mohu kritizovat a nadávat, nebo mohu tvořit a rozdávat dobrou náladu a úsměv.  V posledních letech potkávám čím dál víc lidí, kteří mají mezi sedmdesáti až devadesáti pěti léty, a jsou fyzicky i psychicky ve větší kondici, než řada dvacetiletých. Všichni mají několik společných znaků. Nenadávají na lidi a události kolem sebe, učí se nové věci, váží si sebe, i lidí kolem sebe, a mají radost ze života. Samozřejmostí je pro ně pohyb a aktivita. Důležité je žít svůj život, ne životy seriálových a filmových postav.

Je na každém z nás, kam směřujeme svou mysl, jak reagujeme na životní situace, a jestli žijeme, nebo přežíváme.  

V oblasti Vaší mysli nemáme žádné kouzelné pilulky, po kterých budete kreativnější a spokojenější, můžou Vám být ale nápomocné kurzy osobního rozvoje, které pořádáme. Jejich nabídku najdete v příslušné složce. Pokud Vás zaujmou, rádi Vás na nich uvítáme. Pro zvládnutí stresových situací a psychické zátěže lze najít velmi účinnou podporu v nabídce esenciálních olejů, které, pokud jsou opravdu kvalitní, mají v tomto směru úžasné efekty. Je to dar od naší Matky přírody, který nám poskytuje od nepaměti. Na nás je, naučit se její dary přijímat.

Prostředí – Tato kapitola je o informacích, které jsou notoricky známé, ale tvrdošíjně ignorované. Prostředí, ve kterém se pohybujeme, nás ovlivňuje každým okamžikem. Dýcháme vzduch, který nás obklopuje, působí na nás energie, které naše okolí vyzařuje, ovlivňují nás barvy, zvuky a mnoho dalších vlivů. Řada lidí si doma vytváří toxický koktejl, a pak marně přemýšlí, proč mají exémy, alergie, migrény, nespavost, anémii, a řadu dalších nemocí, včetně rakoviny. Toxicitu domácností nám přináší domácí chemie – čistící prostředky, prací prostředky, různé pšoukače syntetických vůní, vonné svíčky, výpary z barev a nového vybavení, parfémované kapesníčky, toaletní papíry, plínky, atd.. Cokoliv parfémovaného je jen přínos alergenů, je naivní si myslet, že nám někdo napustí hajzlpapír nebo plínku přírodním esenciálním olejem.

     Téma prostředí je tak obšírné a komplikované, že je třeba pro přehlednost popsat jednotlivé vlivy v samostatných kapitolách. Řekneme si v nich něco o elektrosmogu, geopatogenních zónách, zvucích, barvách a dalších vlivech, které podceňujeme.

Voda – Kvalitou vody se zabývám od roku 1996. Voda je pro většinu lidí tak všední záležitost, že se nad ní vůbec nezamýšlí. Hesla, jako např. „Voda základ života“, nám bzučí v uších jako obtížný hmyz. Navíc lidé věří pohádce, kterou slýchávám v každém městě: „U nás je ta nejlepší kvalita vody širokodaleko“.

Když jsem poprvé viděl s kamarádem v PRIORU balenou vodu, nahlas jsem se smál, a ptal jsem se „kterej blbec by kupoval vodu za ty prachy“? Informovanost v oblasti kvality vody se dříve zužovala na prohlášení, že splňuje ČSN. Bohužel lidé žijí s touhle iluzí dodnes, přesto, že ČSN již neplatí. Vodu z kohoutku již upravují vyhlášky, kde se normativy obsahu různých látek neustále posunují, jelikož ty milióny litrů, které protečou vodárenskou úpravnou vody, prostě nejde reálně vyčistit od stoupajícího znečištění. A to vyhlášky neobsahují široké spektrum látek, které voda obsahuje, ale zatím to nikoho nezajímá. Opět je to na zodpovědnosti každého z nás…

Strava – „Ať už je otcem nemoci kdokoli, matkou byla strava“.  Čínské přísloví

Potraviny a systém stravování je nekonečné téma, plné protikladů tvrzení, proto se tomuto tématu budeme věnovat z pohledu selského rozumu, což je přirozené mému rodnému kraji – Hané. Zjednodušení složitých diskuzí umožňuje získat nadhled a snadnější orientaci v džungli názorů. Odborníků na poli zdravé výživy přibývá jak hub po májovém dešti, a jak to tak sleduji, přímou úměrou přibývají i vážné nemoci zažívacího traktu, imunity a CVCH (civilizačních chorob). Takže klídek, postupně to probereme.

 

 

TOPlist