Účinky a aplikace

Esenciální oleje se používali k léčbě různých neduhů a nemocí dlouhá tisíciletí ve všech kulturách. Nejvíce dochovaných informací o výrobě a používání těchto olejů se nalézá v Egyptských historických pramenech. Vysoká šlechta, kněží a faraonové měli tu výsadu, že si mohli takovouto léčbu dovolit, jelikož esenciální oleje se hodnotily více než zlato. Léčivé účinky esenciálních olejů fungovali tisíce let až do loňského roku, kdy rozhodnutím EU již byliny nemají léčivé účinky, jsou jen zbytečným až nevhodným doplňkem chemické léčby, a nesmí se deklarovat jako léčiva.

Kvalita dnešních esenciálních olejů je různá, pokud jsou v nejvyšší kvalitě, kterou Vám nabízíme, udává se, že jsou až stonásobně účinnější, než byliny v sušené formě, jelikož k výrobě mililitru esenciálního oleje je třeba minimálně desítky kil suroviny. Rozlišení kvality je pro laika velmi těžké, dá se však orientovat podle dvou základních hledisek. Jen ty nekvalitnější a absolutně čisté esenciální oleje lze užívat i vnitřně, a prodejce Vám doporučí nedávat je do aromalamp se svíčkou. Při teplotě nad 40° se spálí účinné látky a esence, a to co má pomáhat, se promění na zplodiny, i když „ušlechtilé“.

Aromaterapie:  U kvalitních esenciálních olejů se k aromaterapii používají difuzéry, které aromatické esence uvolňují ultrazvukem, takže výsledná jemná pára obsahuje veškeré cenné látky a předá je do prostoru. Inhalace našich esenciálních olejů je účinná a kdekoliv aplikovatelná (např. při astmatických záchvatech) i jednoduchým způsobem – kápnete si dvě až tři kapky do dlaně, rozemnete, uděláte z dlaní misku a přiložíte ji na nos.

Vnitřní užívání:  Pro vnitřní užívání je vhodné rozmíchat esenciální olej nejdříve v medu, pak teprve ve vodě, jelikož olej se s vodou špatně spojuje. Pokud olej jen rozmícháte ve sklenici, zůstává olejový film na stěnách, je vhodné opakovaně dolít vodu rozmíchat, aby se vzácné látky co nejvíce využily. Osvědčilo se mi, pokud si míchám čistý esenciální olej s vodou, důkladně tuto směs protřepat v zavřené láhvi (skleněné, jelikož citrusové oleje, nebo směsi, které je obsahují, rozpouštějí ropné látky). Esenciální oleje, které jsou vhodné k vnitřnímu použití, lze též vmíchat do tvarohu nebo jogurtů. Olej se rozpouští v tucích a cukrech. Nejčastěji se do vody přidávají citrusové oleje, pro svoje desinfekční, osvěžující a povzbuzující účinky.

Vnější použití:  Při aplikaci na kůži je vhodné esenciální oleje ředit s ředicím olejem, poměr bývá v návodu, většinou ředíme 1:1 – 1:5. K ředění používáme speciální frakcionovaný kokosový olej, jelikož má tento nosný olej po speciální úpravě jen tak malé molekuly, aby byl tento olej schopen projít kůží a donést esenciální olej na místo určení.    Aplikujeme na místo bolesti, případně na reflexní zóny na nohou. Kombinace esenciálních olejů s reflexologií podporuje vysokou efektivitu výsledné úlevy.

Níže uvádíme základní popis a příklady situací, či stavů, kde lze esenciální oleje použít.

Pokud si esenciální oleje objednáte v našem e Shopu, dostanete k nim vždy emailem širší popis účinků a způsoby aplikací.

Upozornění: Esenciální oleje nenahrazují odbornou léčbu a popis indikací nenahrazuje odborné vyšetření lékařem. Zdravotní problémy konzultujte s lékařem.

Dotazy na využití esenciálních olejů můžete posílat v rubrice „Napište nám“, případně si domluvte osobní konzultaci.

 

TOPlist